2013 US Open ISKA Titles

Find all of the Champions from the 2013 US Open, including the ISKA World Titles from Daytime Eliminations, the NASKA Grand Champions, and the ISKA Undisputed World Champions who were crowned live on ESPN during the Night of Champions!

ISKA Undisputed World Champions

 

Division ISKA Undisputed World Champions
Men’s Forms Sen Gao
Men’s Weapons Sen Gao
Women’s Forms Caitlin Dechelle
Women’s Weapons Caitlin Dechelle
14 – 17 Overall Forms Tyler Weaver
14 – 17 Overall Weapons Jackson Rudolph
13 & Under Overall Forms Dallas Liu
13 & Under Overall Weapons Dallas Liu
Men’s Overall Sparring Ross Levine
Women’s Overall Sparring Claire Cocozza
ISKA Self Defense World Championship James Sang Lee
ISKA Synchronized Forms Team Emig
ISKA Synchronized Weapons Team AKA
Team Demonstration Team Infinity
Ultimate Breaking Champion John Zurisk

 

NASKA Grand Champions

Youth

 

Division Traditional Forms Traditional Weapons
13 & under Boys Alex Vecchio Dallas Liu
13 & Under G Sage Sweeney Sage Sweeney
14-17 Boys Cole Eckhert Jackson Rudolph
14-17 Girls Dayna Huor Sammy Smith
Division CMX Forms CMX Weapons
13 & under Boys Danny Etkin Danny Etkin
13 & Under Girls Isabella Caracta Haley Glass
14-17 Boys Tyler Weaver Jackson Rudolph
14-17 Girls Kensi Emory Sammy Smith
Youth Overall Forms Weapons
13 & Under Boys and Girls Dallas Liu Dallas Liu
14 – 17 Boys and Girls Tyler Weaver Jackson Rudolph

 

Adult

 

Division
18+ Traditional Forms Men Jarrett Leiker
18+ Traditional Forms Women Becca Ross
18+ CMX Forms Men Sen Gao
18+ CMX Forms Women Caitlin Dechelle
30 Overall Forms Men Derek Drew-Bisbee
30 Overall Forms Women Casey Nash
18 + Traditional Weapons Men Stephen Grasz
18+ Traditional Weapons Women Becca Ross
18 + CMX Weapons Men Sen Gao
18+ CMX Weapons Women Caitlin Dechelle
30+ Overall Weapons Men Derek Drew-Bisbee
30+ Overall Weapons Women Casey Nash
Overall Forms 18+ Men Sen Gao
Overall Weapons 18+ Men Sen Gao
Overall Forms 18+ Women Caitlin Dechelle
Overall Weapons 18+ Women Caitlin Dechelle

 

Daytime Eliminations

Youth

 

Division Traditional Forms Traditional Weapons
9 & under Boys and Girls Keegan dos Santos Alex Dunn
10 & 11 Boys Daniel Mendoza Dallas Liu
10 & 11 Girls Jae Sweeney Emma Teo
12-13 Boys Alex Vecchio Alex Vecchio
12-13 Girls Sage Sweeney Sage Sweeney
14-15 Boys Cole Presley Jackson Rudolph
14-15 Girls Sammy Smith Sammy Smith
16-17 Boys Cole Eckhert Cole Eckhert
16-17 Girls Dayna Huor Gigi Valdivia
Division Creative Forms Creative Weapons
9 & under Boys and Girls Aiden Kennedy Alex Dunn
10 & 11 Boys Aiden Considine Aiden Considine
10 & 11 Girls Haley Glass Haley Glass
12-13 Boys Jeff Strickland Andrew Nordlund
12-13 Girls Kathryn Tian Kathryn Tian
14-15 Boys Vince Little Jackson Rudolph
14-15 Girls Sammy Smith Sammy Smith
16-17 Boys Cole Eckhert Cole Eckhert
16-17 Girls Dayna Huor Kensi Emory
Division Musical Forms Musical Weapons
11 & Under Boys Dallas Liu Aiden Considine
11 & Under Girls Emma Teo Jae Sweeney
12-13 Boys Danny Etkin Danny Etkin
12-13 Girls Sage Sweeney Sage Sweeney
14-15 Boys Dante Rodrigues Jackson Rudolph
14-15 Girls Sammy Smith Casey Welsh
16-17 Boys Reid Presley Tyler Weaver
16-17 Girls Dayna Huor Kensi Emory
Division Extreme Forms Extreme Weapons
11 & Under Boys Dallas Liu Dallas Liu
11 & Under Girls Emma Teo Emma Teo
12-13 Boys Danny Etkin Danny Etkin
12-13 Girls Isabella Caracta Kathryn Tian
14-15 Boys Cody Sanders Carson Crawford
14-15 Girls Sammy Smith Sammy Smith
16-17 Boys Tyler Weaver Reid Presley
16-17 Girls Mackensi Emory Kensi Emory

 Adult

Division Traditional Forms Traditional Weapons
Overall Men Jarrett Leiker Stephen Grasz
Overall Women Becca Ross Jennifer Espina
Division Creative Forms Creative Weapons
Overall Men Vincent Scarduzio Austin Crain
Overall Women Stephanie Figueroa Micayla Johnson
Division Musical Forms Musical Weapons
Overall Men Vincent Scarduzio Micah Karns
Overall Women Stephanie Figueroa Caitlin Dechelle
Division Extreme Forms Extreme Weapons
Overall Men Micah Karns Austin Crain
Overall Women Caitlin Dechelle Caitlin Dechelle